Czy tabletki Yaz są dalej skuteczne?

dzień dobry, przyjmuję tabletki Yaz. Mam w związku z tym dwa pytania - często mam jednorazowo luźny stolec w okolicach 4-5 godziny po wzięciu. Rozumiem, ze to nie wpływa na skuteczność? A czy pierwszy luźny stolec ok. 3,5 godziny po przyjęciu tabletki, natomiast następne już po upływie ponad 5 godzin wpływają na skuteczność?
KOBIETA, 26 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zachowanie skuteczności antykoncepcji, jeśli chodzi o luźne stolce, biegunki czy wymioty jest faktycznie zależne od czasu, jaki upłynął od momentu przyjęcia tabletki. W pytaniu pisze Pani, że stosuje antykoncepcję hormonalną Yaz a luźne stolce wystąpiły dwukrotnie. Oba w czasie około 3-4 godzin od połknięcia leku. Zasadniczo w takiej sytuacji należy odnieść się do informacji zawartych w ulotce producenta. Przeważnie są zamieszczane dokładne algorytmy postępowania w takich sytuacjach. Jednakże kluczowy jest czas 4 godzin oraz tydzień przyjmowania preparatu. Jeśli zdarzenie miało miejsce w ciągu 4 pierwszych godzin od przyjęcia leku to raczej jest Pani chroniona w pełni przed niechcianą ciążą. W razie wątpliwości można przyjąć tabletkę z zapasowego blistra. Wówczas ochrona pozostaje pełna. Co do tygodnia przyjmowania tabletek to na ogół producent zaznacza, że największe ryzyko poczęcia jest w pierwszym i ostatnim tygodniu tabletek aktywnych. Dlatego też zawsze trzeba mieć na uwadze także ten aspekt.

Jeśli to nie rozwiewa Pani wątpliwości, to zachęcamy do kontaktu z lekarzem ginekologiem. Specjalista będzie w stanie szczegółowo wyjaśnić wszystkie możliwe sytuacje, w których antykoncepcja nie będzie działała skutecznie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://leki.abczdrowie.pl/p/yaz-bayer-pharma-ag https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.