Czy tabletki antykoncepcyjne będą dalej działać?

Witam, przyjmuje tabletki antykoncepcyjne orlifique o godzinie 9.20,po 4 godzinach od przyjęcia oddałam wodnisty stolec a po kolejnych 3 godzinach miałam dwikrotne wodniste wypróżnienie. Biegunka ustala. Czy jestem bezpieczna? Od orzuecia minęły 4 godziny a później były te epizody biegunki.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zakłada się, że pigułki antykoncepcyjne wchłaniają się przez najbliższe 3-4 godziny od zażycia preparatu. W związku z tym można uznać, że tabletka antykoncepcyjna, którą Pani zażyła zdążyła się wchłonąć i skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej nie powinna zostać zaburzona.

Producent tabletek Orlifique wspomina, że ciężka biegunka, która pojawiła się w ciągu 3-4 godzin stwarza ryzyka, że substancja czynna tabletki nie wchłonie się. Za ciężką biegunkę uważa się jednak więcej niż trzy luźne i płynne wypróżnienia na dobę. W Pani przypadku wystąpiły łącznie trzy wypróżnienia, więc dla zwiększenia bezpieczeństwa można stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy przez kilka dni od wspomnianego incydentu.

Na podobne pytania odpowiadali już nasi specjaliści. Odpowiedzi te znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednorazowa-biegunka-4-godziny-po-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednorazowa-biegunka-a-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych-przy-wymiotach-i-biegunce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.