Czy jest jednak szansa żebym była w ciąży?

W czwartek rozpoczęłam drugie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Elin, biorę je regularnie o 21 i nigdy nie zdarzyło mi się żadnej pominąć. Aczkolwiek problemy z układem trawiennym zmusiły mnie do brania leków na przeczyszczenie raz na jakiś czas, jednak biorę je zawsze przed/po kilku godzinach od wzięcia tabletki anty, a biegunka występuje dopiero na drugi dzień. W dwie ostatnie soboty współżyłam z chłopakiem bez dodatkowego zabezpieczenia, wczoraj wystąpiła u mnie biegunka, po wzięciu tabletki tylko jeden wodnisty stolec, a dziś rano powtórka z rozrywki i na dodatek zauważyłam biały gęstszy śluz. Czy skuteczność tabletek antykoncepcyjnych została zmniejszona i czy jest szansa, aby była w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli biegunka wystąpi do czterech godzin od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej, to istnieje ryzyko, że tabletka się nie wchłonie, więc nie spełni swojego działania antykoncepcyjnego. Skutkiem tego będzie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Jeśli natomiast biegunki lub luźne stolce występowały u Pani po wielu godzinach od połknięcia pigułki antykoncepcyjnej, to nie ma powodów do obaw.

Pytania o podobnej tematyce pojawiały się już w naszym projekcie. Poniżej znajdzie Pani kilka z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-biegunka-bedzie-miala-jakis-wplyw-na-dzialanie-tabletek, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-zoladkowe-przed-przyjeciem-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-biegunka-moze-obnizyc-skutecznosc-antykoncepcji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.