Czy jestem mimo wszystko zabezpieczona przed ciążą?

Witam, chciałam upewnić się czy jestem bezpieczna podczas tabletek placebo kiedy w trakcie różowych tabletek kilka razy w ciągu miesiąca zdarzyła się biegunka ale była zażyta dodatkowa tabletka, po której w ciągu 6-7 godzin nie było już żadnych incydentów? Czy nawet gdyby np gdzieś antykoncepcja została zaburzona to po 7 dniach przyjmowania różowych tabletek jest ona „odbudowana” i zabezpiecza także w tabletkach placebo? Pozdrawiam
KOBIETA, 32 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jest dokładnie tak, jak Pani pisze. Wystąpienie biegunki lub wymiotów podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych wymaga przyjęcia dodatkowej pigułki. Jeśli tak Pani zrobiła i w ciągu kilku kolejnych godzin nie było objawów ze strony układu pokarmowego, to skuteczność została zachowana zarówno na etapie przyjmowania tabletek z substancją czynną, jak i placebo.

Niektóre sytuacje wymagają stosowania dodatkowego zabezpieczenia właśnie w ciągu siedmiu dni. Po tym czasie tabletki ponownie zapewniają ochronę.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-a-skutecznosc-antykoncepcji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-biegunka-moze-obnizyc-skutecznosc-antykoncepcji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.