Czy jestem mimo to zabezpieczona przed ciążą?

Przyjmuje leki Sylvie 30, zwymiotowałam 15 tabletkę po 3h od wzięcia. Po 2h przyjełam druga tabletkę z tego opakowania . W tym dniu odbyłam stosunek bez zabezpieczenia przed wzięciem tabletki. Rano po 7h po drugiej tabletce zwymiotowałam tylko jeden raz. I normalnie już wzięłam tabletkę o prawidłowej godzinie. Czy jestem chroniona ? Czy mam zrobić 7dniowa przerwę o 1 dzień wcześniej Czy zażyć od razu nowe opakowanie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli wymioty wystąpiły po trzech godzinach od zażycia tabletki antykoncepcyjnej, to bardzo możliwe, że zdążyła się ona wchłonąć. Ponadto przyjęła Pani kolejną tabletkę, dlatego skuteczność antykoncepcji powinna zostać zachowana.

Kolejne wymioty – po siedmiu godzinach od przyjęcia tabletki nie wpłynęły na działanie tabletki, ponieważ z pewnością się ona wchłonęła. Powinna więc być Pani chroniona tak jak w przypadku prawidłowego przyjmowania tabletek.

Co do dalszego postępowania, to może Pani rozpocząć siedmiodniową przerwę jeden dzień wcześniej.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postapic-w-przypadku-wymiotow-po-zazyciu-tabletki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-3-h-po-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-3-godziny-po-zazyciu-zoely.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.