Czy tabletka wchłonęła się i jestem chroniona?

Biorę pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Vines. O godzinie 15:00 wzięłam dwudziestą tabletkę z opakowania. O godzinie 19:20 wystąpiła biegunka, później jeszcze raz około 19:50 i kolejny raz o 20:15. O pierwszej w nocy wystąpiły wymioty (zatrułam się czymś). Czy tabletka wchłonęła się i jestem chroniona? Czy jeśli będę stosowała tabletki dalej do końca, zażyję wszystkie 4 tabletki przeznaczone na przerwę i rozpocznę drugie opakowanie to już od pierwszej tabletki z drugiego opakowania będę chroniona?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wystąpienie wymiotów nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji w tej sytuacji, jednak biegunka, która się pojawiła – jak najbardziej. Niewykluczone, że hormony nie wchłonęły się w stopniu wystarczającym, by móc mówić o zachowaniu pełnej skuteczności antykoncepcyjnej.

Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-dlugotrwala-biegunka-jak-jest-w-moim-przypadku oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zazywanie-tabletek-antykoncepcyjnych-a-biegunka.

W tym wypadku najlepiej byłoby przyjąć dodatkową tabletkę (z zapasowego blistra, jeśli go Pani posiada) lub zastosować przez kolejne 7 dni dodatkową ochronę mechaniczną w postaci prezerwatywy. Może Pani również zacząć kolejne opakowanie pigułek bez zastosowania przerwy. Ponieważ istnieje prawdopodobieństwa „pominięcia” 20. tabletki z blistra, to od nowego opakowania powinna być Pani chroniona w pełni.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.