Czy mogło dojść do poczęcia u 23-latki?

Dzień dobry, zażywam tabletki antykoncepcyjne od ponad 3 lat. Ostatnio pominęłam pierwszą tabletkę z nowego opakowania, którą przyjęłam 16h później. W związku ze współżyciem w tym czasie przyjęłam tabletkę awaryjną 20h po współżyciu (2h po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej). Po 15h od przyjęcia tabletki awaryjnej nastąpił ostry ból żołądka i wymioty. Czy tabletka awaryjna zdążyła się wchłonąć? Czy wymioty 15h po zażyciu tabletki mogą zwiększyć szansę na ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wymioty, które wystąpiły po 15 godzinach od przyjęcia tabletki awaryjnej nie miały wpływu na jej działanie. Tabletka zdążyła się bowiem wchłonąć i zadziałała tak jak powinna.

Czas wchłaniania tabletki wynosi 3-4 godziny. Jeśli w tym czasie wystąpią wymioty bądź biegunka, to należy zażyć kolejną tabletkę. Dolegliwości, które pojawią się po 4 godzinach od połknięcia tabletki nie powinny mieć żadnego wpływu na skuteczność. W związku z tym nie ma Pani powodów do niepokoju. Tabletka awaryjna zażyta w ciągu pierwszej doby cechuje się wysoką skutecznością.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym projekcie. Odpowiedzi na nie można znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-szybko-wchlania-sie-tabletka-po,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-po-zazyciu-antykoncepcji-awaryjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.