Czy napewno skuteczność antykoncepcji nie spadła?

Dobry wieczór, Moja sytuacja jest dosyć skomplikowana, jednak mimo konsultacji u ginekologa mam pewne wątpliwości - pewnie niesłuszne. W sobotę współżyłam z podwójnym zabezpieczeniem, czyli tabletka plus prezerwatywa, natomiast z niedzieli na poniedziałek zapomniałam przyjąć jednej tabletki Orlifique. Minęło niestety ponad 12 godzin, więc przyjęłam dwie tabletki na raz. Umówiłam się na wizytę, podczas której lekarz wykluczyła ciążę. Po około dwóch tygodniach zwymiotowałam, jednak było to po ponad 4 godzinach od przyjęcia leku. Czy w takiej sytuacji jest się o co obawiać, jeśli chodzi o skuteczność tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro lekarz wykluczył u Pani możliwość zapłodnienia, to najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw.

Podwójne zabezpieczenie chroniło Panią przed zajściem w ciążę. W przypadku opóźnienia w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej należy stosować się do zaleceń producenta danych tabletek, jakie można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania. Dzięki temu ryzyko zajścia w ciążę zmniejsza się do minimum.

Jeśli zaś chodzi o wymioty, które wystąpiły po ponad czterech godzinach od zażycia tabletki, to zapewne pigułka zdążyła się już wchłonąć i nie powinny mieć one wpływu na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-4-godziny-po-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-zazyciu-tabletki-alleone-zapobiegajacej-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglam-zajsc-w-ciaze-podczas-stosowania-orlifique.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.