Czy przez biegunkę skuteczność jest obniżona?

Dzień dobry, dzisiaj przyjęłam 4 tabletkę z pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych (vibin mini). Tabletkę wzięłam o godzinie 18 jednak 10 minut później dostałam biegunki. Czy jestem chroniona ? Co zrobić w takiej sytuacji
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zgodnie z informacjami podanymi w ulotce tabletek Vibin Mini wymioty bądź ciężka biegunka mogą wpłynąć na obniżenie skuteczności antykoncepcji. Ryzyko istnieje jednak, kiedy dolegliwości ze strony układu pokarmowego pojawią się po 3-4 godzinach od połknięcia tabletki. Wówczas należy przyjąć pigułkę z opakowania rezerwowego.

W Pani sytuacji biegunka nastąpiła już po 10 minutach od przyjęcia tabletki, co oznacza, że tabletka nie zdążyła się nawet wchłonąć. Nie mogła więc zostać wydalona. W związku z powyższym jest Pani nadal chroniona i nie ma potrzeby przyjmować dodatkowej tabletki.

Inne kobiety miały podobne dylematy co Pani. Zostały one opublikowane w poniższych pytaniach do specjalistów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-zaraz-po-zazyciu-tabletki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletka-antykoncepcyjna-a-biegunka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty