Biegunka zaraz po zażyciu tabletki

Witam, jestem przy pierwszym opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych i efektem ubocznym jest biegunka, do tej pory występowała mniej więcej raz dziennie, jednak nigdy na kilka godzin po zażyciu tabletki. Dziś i wczoraj współżyłam i wieczorem miałam atak biegunki, po czym wzięłam tabletkę i jeszcze raz miałam taki niewielki atak od razu. Nie wiem, czy zdażyłam wydalić tabletkę? Czy powinnam zażyć drugą w tej sytuacji?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Producenci pigułek antykoncepcyjnych podają w ulotkach, że ciężka biegunka może obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Ciężka biegunka trwa np. ponad dobę. Luźne stolce od czasu do czasu nie powinny obniżyć skuteczność antykoncepcji, zwłaszcza, że w opisanym przypadku dostała Pani biegunki tuż po zażyciu tabletki, kiedy najprawdopodobniej znajdowała się w żołądku, a nie w jelitach. Najprawdopodobniej nie ma potrzeby łykania dodatkowej pigułki.

Pozdrawiam!