Biegunka i tabletki antykoncepcyjne

Witam. Mam 17 lat... od 10 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Prześladuje mnie pewna fobia, dotycząca biegunek i tych ostrych biegunek. Boję się, że kiedy boli mnie brzuch, tabletka się nie wchłania... niby nie chce mi się iść do toalety, ale zawsze pozostaje ten strach. Nigdy też nie wiem, co jest biegunką, a co zwykłym rozwolnieniem. Według ulotki po wymiotach lub właśnie biegunce należy wziąć drugą tabletkę i zabezpieczać się dodatkowo. Nie chcę zajść w ciążę i nawet nie dopuszczam do siebie takiej myśli. Co zrobić? Czy są jakieś ustalone objawy biegunki, takie bym mogła wiedzieć, że to ona?

17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma powodów, by sądzić, że same tylko bóle brzucha, bez wymiotów lub biegunki mogą obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Z medycznego punktu widzenia biegunka to stan, w którym pacjent oddaje co najmniej trzy luźne stolce na dobę lub oddaje stolce z zawartością krwi lub ropy. Ciężka biegunka to taka, w której dochodzi do znacznego odwodnienia. Producenci pigułek antykoncepcyjnych podają, że ciężka biegunka może być powodem obniżenia skuteczności tabletek. Jeśli tak bardzo obawia się Pani wpływu biegunek i wymiotów na działanie pigułek, może warto rozważyć stosowanie plastrów antykoncepcyjnych lub krążka.

Pozdrawiam!