Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy w takiej sytuacji antykoncepcja została zachowana?

witam. od dwóch tygodni biorę antykoncepcję. Zażyłam tabletkę o godz 20, o godz 22 miałam lekko luźny stolec. Nie była to jakaś ostra biegunka, delikatnie bolał mnie brzuch jednak ból ustał od razu po jednorazowym wypróżnieniu ( trochę miększy stolec niż normalny ale nie wodnisty), Czy antykoncepcja została zachowana?
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tak, antykoncepcja została zachowana, a Pani nie ma powodu do obaw.

Faktycznie producenci tabletek antykoncepcji hormonalnej zastrzegają, że w przypadku wymiotów czy biegunki może dojść do zaburzenia wchłaniania hormonów z pigułek, a tym samym może to wpłynąć negatywnie na skuteczność antykoncepcji, jednak w Pani przypadku takie ryzyko nie zachodzi.

Jednorazowe wypróżnienie, a nawet luźny stolec niedługo czy kilka godzin po zażyciu pigułki nie wpływają w żaden sposób na jej skuteczność. Tego należałoby się obawiać w przypadku ciężkiej, trwającej wiele godzin biegunki, która to objawia się dużą liczbą wypróżnień (powyżej 4) w rytmie dobowym.

Być może odpowiedzi na te pytania Panią uspokoją: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-zaraz-po-zazyciu-tabletki oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-a-biegunka.

Zachęcam do zapoznania się także z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-wlasciwosci-ma-antykoncepcja-hormonalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy