Czy jak zażyję tabletkę antykoncepcyjna o stałej porze, to skuteczność antykoncepcji będzie zachowana?

Witam Obecnie stosuje antykoncepcję doustną, zwykle tabletkę antykoncepcyjną zażywam o 19.30, dziś dodatkowo musiałam zażyć dulcobis. Zażyłam go o 18.00 czyli 1.5 h przed przyjęciem antykoncepcji. Wypróżnienie u mnie nastąpi mniej więcej za 12h. Moje pytanie brzmi czy mogę zażyć tabletkę antykoncepcyjna o stałej porze czyli o 19.30 i skuteczność antykoncepcji będzie zachowana? Jeśli nie to jakie dalsze kroki mam podjąć?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic nie wskazuje na to, by była konieczność zażycia dodatkowej tabletki antykoncepcyjnej – jeżeli wypróżnienie nastąpi po około 12h, ale nie będzie gwałtowne lub o charakterze biegunki, to nie ma powodu do obaw.

O obniżeniu skuteczności antykoncepcji hormonalnej mówi się w przypadku gdy pojawia się biegunka objawiająca się stolcami występującymi w ilości >3 na dobę. Jeżeli więc wypróżnienie będzie jedno, a lek przeczyszczający nie zadziała zbyt gwałtownie, to działanie antykoncepcyjne zostanie zachowane. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-dulcobis-a-biegunka-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-preparatu-dulcobis-na-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych.

Na wszelki wypadek proszę pamiętać o minimum dwugodzinnym odstępie w zażywaniu preparatu Dulcobis oraz pigułki antykoncepcyjnej – najpierw należy przyjąć lek hormonalny, a po około 2 godzinach dopiero preparat o działaniu przeczyszczającym.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/srodki-przeczyszczajace-wskazania-przeciwwskazania-rodzaje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.