Czy antykoncepcja Yaz została zachowana?

Wczoraj (20.03) 19 jak zwykle zażyłam tabletkę anty YAZ. Po godzinie musiałam skorzystać z toalety, nie była to ostra biegunka, minimalnie leciutko luźniejszy stolec. Jednorazowa sytuacja:) Czy ta sytuacja nie wpłynie na działanie? Była to 6 tabletka z opakowania. Przed tą sytuacją odbyłam stosunek. Nowe opakowanie rozpoczęłam w sobotę (16.03, a poprzednie zakończyłam w poniedziałek 11.03). Tabletki YAZ 24 4.. Wszystko według schematu.
KOBIETA, 25 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro sytuacja była jednorazowa, to nie ma powodów do obaw.

Luźny stolec, które wystąpił raz i nie był objawem cięższych problemów trawiennych, nie powinien istotnie wpłynąć na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Działanie tabletek antykoncepcyjnych Yaz powinno więc zostać zachowane.

Jeśli kolejne poprzednie oraz kolejne pigułki przyjmowała Pani zgodnie ze schematem i zaleceniami producenta, to wszystko jest w porządku. Skuteczność będzie zachowana.

Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzny-stolec-po-tabletce-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzne-stolce-po-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych-novynette,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzne-stolce-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.