Czy powinnam traktować tę tabletkę jako pominiętą?

Dzień dobry, wczoraj wzięłam 15 tabletkę antykoncepcyjną Vibin i 2 godziny po jej przyjęciu miałam parcie na stolec oraz lekkie kłócie w odbycie. Boję się, że wstrzymałam np luźny stolec i z tego powodu nie wiem czy tabletka wchłonęła się poprawnie. Koniec końców stolca nie było jednak miałam dyskomfort do końca dnia. Czy powinnam traktować tę tabletkę jako pominiętą i nie robić 7 dniowej przerwy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro nie doszło do biegunki ani wymiotów, to tabletka antykoncepcyjna wchłonęła się i nie ma potrzeby stosować dodatkowych środków ani nie musi Pani pomijać siedmiodniowej przerwy.

Nawet gdyby pojawił się jednorazowy luźny stolec, to również nie wpłynęłoby to na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jeśli więc przyjmuje Pani regularnie tabletki antykoncepcyjne, to jest więc Pani w pełni chroniona.

Nasi eksperci udzielali już odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowników. Znajdzie je Pani pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzne-stolce-po-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych-novynette, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-i-luzne-stolce-a-skutecznosc-tabletki-antykoncepcyjnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzny-stolec-po-przyjeciu-tabletki-hormonalnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.