Czy tabletka mogła się jednak całkiem nie wchłonąć?

Dzień dobry. W pierwszym tygodniu brania tabletek antykoncepcyjnych Vines (po 4-dniowej przerwie, ok. 4-6 tabletka z blistra, niestety nie pamiętam dokładnie), pół godziny po zażyciu tabletki oddałam luźny stolec. Po ok. 3 dniach uprawiałam stosunek, w momencie rozpoczęcia 2 tygodnia, jednak bez wytrysku. Czy tabletka mogła się całkowicie nie wchłonąć i czy mogło dojść do zapłodnienia przez preejakulat?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

luźny stolec, który wystąpił jednorazowo nie spowoduje obniżenia skuteczności antykoncepcji. Inaczej by było w przypadku silnej biegunki lub wymiotów, które mogłyby zaburzyć działanie tabletek antykoncepcyjnych. Wówczas konieczna by była dodatkowa ochrona.

Jeśli chodzi zaś o ryzyko zapłodnienia poprzez preejakulat, to jest to możliwe, choć ryzyko to jest znacznie niższe aniżeli po stosunku z wytryskiem. Biorąc jednak pod uwagę, iż regularnie przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne, a luźny stolec pojawił się tylko raz, to ryzyko ciąży w opisanej sytuacji jest znikome. Proszę więc nie martwić się.

Podobne pytania innych użytkowniczek znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzny-stolec-po-tabletce-antykoncepcyjnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/po-godzinie-od-zazycia-tabletki-mialam-luzny-stolec-czy-powinnam-wziac-dodatkowa-tabletke, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzne-stolce-po-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych-novynette.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.