Czy luźny stolec ma wpływ na antykoncepcję?

Dzień dobry Przychodzę z zapytaniem czy jeden luźny stolec o konsystencji takiej plackowatej wpływa na wchłonięcie się tabletki antykoncepcyjnej , był to jeden stolec luźny po godzinę od wzięcia tabletki później nie było do końca dnia żadnego wypróżniania się , uważam ze ten stolec luźny pojawił się z powodu ze nie wypróżniłam się od samego rana i wstrzymywalam kał i dopiero oddałam go po godzinie od wzięcia tabletki antykoncepcyjnej , czy to wpłynęło na wchłonięcie się tabletki anty i na jej działanie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeden luźny stolec, który wystąpił po godzinie od zażycia tabletki antykoncepcyjnej nie powinien wpłynąć na działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Producenci tabletek antykoncepcyjnych najczęściej wspominają o biegunkach oraz wymiotach jak powodach obniżenia skuteczności. Proszę jednak pamiętać, że za biegunkę uznaje się co najmniej trzykrotne oddanie luźnego stolca. Jednorazowy epizod nie powinien mieć żadnego znaczenia, dlatego naszym zdaniem nie ma Pani powodów do obaw.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania innych użytkowniczek znaleźć można pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednorazowe-rozwolnienie-po-wzieciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednorazowy-luzny-stolec-po-zazyciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednorazowy-luzny-stolec-do-3-4-godzin-po-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.