Czy tabletka mimo wszystko się wchłonie?

Witam. Właśnie rozpoczęłam 3 miesiąc stosowania antykoncepcji hormonalnej. Tabletki Teenia. Dzisiaj rano odbyłam pełny stosunek z wytryskiem, o 20 przyjęłam tabletkę (wszystkie poprzednie tabletki były stosowane punktualnie co do minuty, żadna nie została pominięta) około 20:50 dostałam lekkiej biegunki (jedna wizyta w toalecie). Czy jest znacznie zwiekszona możliwość zajścia w ciąże? Czy tabletka mimo wszystko się wchłonie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w opisanej sytuacji nie ma ryzyka, że tabletka się nie wchłonęła. Choć producenci tabletek antykoncepcyjnych wskazują biegunkę jako jedną z przyczyn ewentualnego zmniejszenia ochrony przed ciążą, to proszę pamiętać, że w Pani przypadku nie można mówić o biegunce. Jedna wizyta w toalecie nie ma żadnego wpływu na absorpcję hormonów do krwi – zagrożeniem są ciężkie biegunki, rozumiane jako co najmniej 4-5 stolców na dobę.

Odsyłam do odpowiedzi na podobne pytania, powinny rozwiać Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-zaraz-po-zazyciu-tabletki oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-a-biegunka.

Stąd też nie ma Pani powodu do obaw, tym bardziej że wypróżnienie nastąpiło niespełna godzinę po zażyciu pigułki – mało prawdopodobne, by w tak krótkim czasie doszło do przemieszczenia się pigułki do jelita grubego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.