Po godzinie od zażycia tabletki miałam luźny stolec - czy powinnam wziąć dodatkową tabletkę?

Witam. Dziś o 21:00 przyjęłam tak jak zwykle tabletkę antykoncepcyjną. Nic nie wskazywało na to, bym godzinę później odczuwała dość silny ból brzucha, który jednak minął po luźnym jednorazowym stolcu. Nie wiem, czy "kwalifikuje się" on do biegunki. Fakt jest jednak taki, że nadal, po prawie półtorej godziny, nie czuję się najlepiej, nadal coś ćmi mnie w brzuchu. Czy powinnam w przeciągu 12 godzin przyjąć kolejną tabletkę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy jednorazowym luźnym stolcu, szczególnie występującym tak szybko po przyjęciu tabletki, nie ma potrzeby przyjmowania kolejnej, wchłanianie hormonów nie powinno zostać istotnie obniżone. Jeśli sytuacja rozwinie się w kierunku silnej biegunki, to wchłanianie hormonów z jelit może być zakłócone i wtedy należy stosować dodatkowe zabezpieczenie do momentu zażycia siedmiu kolejnych tabletek po zakończeniu problemów gastrycznych.

Pozdrawiam serdecznie!