Luźny stolec - czy antykoncepcja jest zachowana?

Witam serdecznie. Mój problem jest następujący - od kilku miesięcy regularnie biorę tabletki antykoncepcyjne Y********* , o godz. 20:00. Na środę przypadała 1sza tabletka z blistra , którą wzięłam. W czwartek odbył się stosunek, z wytryskiem na zewnątrz (ręce), w sobotę w ciągu dnia wystąpił luźny stolec, w niedzielę ok. 5 godzin po przyjęciu tabletki wystąpiła biegunka (o godz. 1 w nocy oraz 2 w nocy). W poniedziałek przyjęłam tabletkę o godz. 19:00. Bardzo proszę o odpowiedź, czy jestem nadal zabezpieczona? Czy istnieje ryzyko ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma powodów do obaw. Przyjmuje się, że czas wchłanania tabletek antykoncepcyjnych wynosi maksymalnie 3 -4 godziny od zażycia. Biegunka po 5h od przyjęcia tabletki nie ma więc żadnego wpływu  na działanie leku.
W przypadku wystąpienia ostrej biegunki do 4h od zażycia tabletki należy niezwłocznie zażyć kolejną. Jeśli pominie się pigułkę w pierwszym blistrze należy przez następne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Pozdrawiam