Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaki jest wpływ witamin na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam serdecznie! 1. Mam pytanie odnośnie witamin znajdujących się w pokarmach. Czy należy na nie uważać? Czy należy liczyć ile witamin znajduje się w owocach i warzywach, tak by nie przekroczyć dozwolonej dziennej dawki, np. witaminy C? Czy zjedzenie dużej ilości tej witany zawartej właśnie w owocach może wpływać na tabletki antykoncepcyjne? Czy pomiędzy zjedzeniem dużej ilości np. Truskawek (bogatych w witaminę C) należy zachować jakiś odstęp? 2. Czy chrom wpływ na tabletki antykoncepcyjne, czy należy jedynie zachować odstęp pomiędzy przyjęciem go a tabletek antykoncepcyjnych? I czy należy uważać na chrom zawarty w pokarmach np. w pestkach dyni (które jem w dużych ilościach), czy zachować jakiś odstęp pomiędzy spożyciem pestek a tabletkami? 3. Czy biegunka, która wystąpiła 10 godzin po przyjęciu tabletki może osłabić działanie antykoncepcyjne? Dokładnie wyglądało to tak, że 3 razy byłam w toalecie i mi przeszło. Czy jednodniowa biegunka może mieć wpływ na działanie tabletek? I jeszcze czy biegunka, która wystąpi w czasie przerwy pomiędzy przyjmowaniem tabletek ma jakiś wpływ na antykoncepcję?   Serdecznie dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!
Orientacyjne spożycie witaminy C zawartej w pokarmach waha się w przedziale 100-200 mg. Uznaje się, że przyjmowanie dobowej dawki kwasu askorbinowego powyżej 1 g (czyli 1000 mg) może wpływać na działanie innych leków, takich jak niektóre antybiotyki, preparaty żelaza i leki zawierające estrogeny (czyli np. tabletki antykoncepcyjne). Duże dawki witaminy C mogą zwiększać stężenie tych leków, potęgując ich toksyczność.
Także chrom może wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych. W takim przypadku należy zachować odstęp 4h.
Przyjmuje się, że czas wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych wynosi maksymalnie 3 -4 godziny od zażycia. Biegunka po 10 h od przyjęcia tabletki nie ma więc żadnego wpływu na działanie leku. Biegunka w przerwie między opakowaniami nie ma znaczenia.
W przypadku wystąpienia ostrej biegunki do 4h od zażycia tabletki należy niezwłocznie zażyć kolejną. Jeśli pominie się pigułkę w pierwszym blistrze należy przez następne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie.
Wszelkie informacje dotyczące interakcji z innymi środkami, mogące zmniejszyć skuteczność tabletek, znajdzie Pani w ulotce. Dla pewności, radzę zerkać zawsze zarówno w ulotkę tabletek, jak i preparatu, który ma się zamiar zastosować równocześnie z nimi.

Pozdrawiam serdecznie! 

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy