Czy zjedzenie lodów grejpfrutowych mogło wpłynąć na skuteczność tabletek?

Czy zjedzenie gałki lodów grejpfrutowych mogło wpłynąć na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Nie pamietam jaki czas upłynął między zjedzeniem loda a przyjęciem tabletki

Redakcja abcZdrowie

Witam,

absolutnie nie ma to znaczenia i nie wpływa na obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Przyjmuje się, że flawonoidy i furanokumaryny zawarte w grepfrucie blokują działanie enzymów powodujących, że hormony z tabletek są wchłaniane do krwiobiegu. Jednak produkty o smaku tego owocu bądź zawierające znikomy procent grejpfruta czy jego soku nie mają wpływu na antykoncepcję hormonalną. Być może zainteresuje Panią odpowiedź naszego eksperta na pytanie o interakcję pomiędzy produktami zawierającymi grejpfruta a tabletkami antykoncepcyjnymi: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wodka-grejpfrutowa-zmniejsza-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych.

Natomiast proszę pamiętać, by nie popijać pigułek hormonalnych sokiem z grejpfruta oraz zachować ostrożność i odstęp czasowy pomiędzy tabletkami antykoncepcyjnymi a innymi lekami bądź suplementami diety. Być może ten artykuł okaże się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.