Czy te preparaty mogły wpłynąć na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Czy te preparaty mogły wpłynąć na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Drugi miesiąc przyjmuje tabletki Liberalle, jestem w trakcie przerwy oczekując na krawianeinie z odstawienia. Od 2 miesięcy regularnie zażywam Ashwagande, Vitamine C 1000mg, szafraceum i co jakiś czas ostropest plamisty. Czy mogły wpłynąć one na skuteczność tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobnie stosowane przez Panią suplementy ziołowe i witaminowe nie wpływają negatywnie na doustną antykoncepcję hormonalną, choć proszę pamiętać, że w przypadku suplementów diety nie jest to takie oczywiste.

Co do ashwagandhy czy wyciągów z szafranu lub żeń-szenia, warto zachować ostrożność, gdyż nie prowadzono badań w kierunku ewentualnych interakcji z antykoncepcją hormonalną. Z kolei witamina C w dużych stężeniach (czyli powyżej 2000 j.m.) może nasilić, a nie osłabić działanie antykoncepcji, niemniej akurat zażywana przez Panią dawka nie stanowi takiego zagrożenia.

Proszę zachować ostrożność przy stosowaniu ostropestu plamistego – może, w określonych sytuacjach, obniżać poziom estrogenów we krwi. Odsyłam do odpowiedzi eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ostropest-plamisty-obniza-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych.

Z tego powodu sugeruję, by zachowała Pani odstęp czasowy pomiędzy zażywanymi suplementami a pigułkami antykoncepcyjnymi, by umożliwić im jak najlepsze wchłonięcie się i uniknąć zaburzeń metabolizmu leków. Odsyłam do odpowiedzi naszych ekspertów na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-leki-przeciwdepresyjne-maja-wplyw-na-antykoncepcje-hormonalna.

Zachęcam również do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.