Po jakim czasie tabletki znów będą działać?

Od dwóch tygodni dwa razy dziennie zażywam witamine C 1000mg w tym samym czasie zażywałam tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe Bel*ra. Ponoć witamina C obniża skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych. A także ponoć nagłe przerwanie zażywania witaminy wpływa na owulacje. Po jakim czasie od przerwania zażywania witaminy C 1000mg tabletki antykoncepcyjne zaczynają znowu działać i można odbyć bezpieczny stosunek?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

witamina C w takim stężeniu nie wpływa w żaden sposób na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, więc może Pani zażywać suplement diety i nie martwić się o obniżenie skuteczności pigułek. Na wszelki wypadek proszę jednak pamiętać, by leki, suplementy diety i pigułki hormonalne zażywać w kilkugodzinnym odstępie czasowym, co zagwarantuje jak najlepsze wchłanianie hormonów z tabletek. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przyjmuje się, że witamina C w dużych stężeniach – czyli powyżej 2000 mg na dobę – może zaburzać działanie antykoncepcji hormonalnej, zwiększając stężenie hormonów we krwi, a nie zmniejszając je. Odsyłam do odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witamina-c-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witamina-c-a-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.