Czy to możliwe, że tabletki antykoncepcyjne nie działają?

Witam. Mam pytanie dotyczące mojego śluzu podczas brania tabletek antykoncepcyjnych. Stał się on podejrzanie przezroczysty. Taki jak płodny ale nie jest ani trochę rozciągliwy. Nie można go rozciągnąć nawet na mm. . Moje pytanie brzmi czy to możliwe że tabletki nie działają?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

działanie tabletek antykoncepcji hormonalnej zasadza się na blokowaniu owulacji – prawidłowo zażywane pigułki hamują owulację, a pojawiający się śluz nie świadczy o niczym.

Faktem jest, że w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej może pojawiać się wydzielina z pochwy – także i ta przypominająca śluz płodny. Niemniej jest to zupełnie naturalna reakcja organizmu i nie należy się jej obawiać.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-sluz oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sluz-przy-antykoncepcji.

Jeżeli jednak w ostatnim czasie zapominała Pani o regularnym zażywaniu pigułek bądź zaczęła Pani zażywać leki czy suplementy diety, mogące wchodzić w interakcje z antykoncepcją, to można domniemywać, iż wskutek spadku stężenia hormonów we krwi pojawiła się owulacja.

Być może zainteresuje Panią także nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.