Jak mam przyjmować w takiej sytuacji tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry , niedawno zaczęłam zażywać tabletki antykoncepcyjne vines . W dniu 16 przyjmowania tabletek zaczęłam plamić na brązowo , a po 3 dniach na czerwono , jakby to był okres tylko mniej obfity. Jest to moje pierwsze opakowanie i zastanawia mnie co z tabletkami placebo ? Czy bez względu na to , że krwawie teraz to mam zażywać regularnie tabletki i zacząć nowe opakowanie ? Czy z czasem mój organizm się unormuje ? I czy tabletki wciąż dają pewność zabezpieczenie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej – czyli nawet przez 4 pierwsze miesiące – możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych, wymienionych w ulotce tabletek antykoncepcyjnych. Do najczęstszych należą plamienia czy krwawienia śródcykliczne.

O działaniach niepożądanych podczas zażywania tabletek antykoncepcji hormonalnej przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Nie jest to wcześniejsza miesiączka, jak się Pani wydaje – ona w ogóle nie występuje w czasie zażywania pigułek antykoncepcyjnych. Wówczas mówimy o krwawieniu z odstawienia, czyli sztucznie wywołanej reakcji organizmu na spadek hormonów we krwi.

Niemniej powinna Pani zażywać pigułki zgodnie ze schematem – po tabletkach aktywnych należy przyjmować tabletki placebo, niezależnie od tego kiedy, a nawet czy w ogóle pojawi się krwawienie z odstawienia w tym cyklu.

O tym jak prawidłowo zażywać pigułki antykoncepcyjne przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.