Czy pojawiło się ono przez przyjmowanie antykoncepcji?

Witam. W tym miesiącu zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne po raz pierwsze. Zgodnie z zaleceniami wzięłam 1 tabletkę w 1 dniu okresu. Miesiączka trwała 7 dni. Jednak nie ustąpiły plamienia. Są ciemnobrunatne i z każdym dniem były mniej obfite, były bardzo skąpe. Dziś mam 18 dzień cyklu i wystąpiło krwawienie. Czy to okres? Czy pojawiło się ono przez przyjmowanie antykoncepcji? Nie zaczęłam jeszcze tabletek placebo z blistra, co zrobic w takim przypadku? Biorę tabletki antykoncepcyjne Axia Forte Plus. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

takie plamienia acykliczne w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej są zupełnie naturalne – okres adaptacji organizmu do pigułek hormonalnych może trwać nawet 4 miesiące.

Plamienia te nie są miesiączką – menstruacja w ogóle nie występuje podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Mówimy wówczas o tzw. krwawieniu z odstawienia, czyli reakcji organizmu na spadek hormonów we krwi w okresie brania tabletek placebo, czyli pozbawionych składników aktywnych. Zazwyczaj krwawienie z odstawienia występuje około 3.-4. doby zażywania placebo.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne.

W Pani sytuacji nie ma potrzeby ingerencji w sposób brania pigułek – powinna Pani kontynuować zażywanie pigułek zgodnie z cyklem, a następnie zażywać tabletki placebo, aż do kolejnego blistra pigułek.

W razie gdyby cokolwiek budziło Pani niepokój, proszę skonsultować się z ginekologiem, który przepisał Pani pigułki.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.