Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to może być wcześniejsza miesiączka?

Od 10 miesięcy stosuje tabletki Belara. Od 3 dni zauważyłam u siebie lekkie krwawienie (powiedziałabym że nawet brązowy śluz) czy może to być wcześniejsza miesiączka? Lekarz powiedział że to normalne przy tych tabletkach, ale i tak mnie to stresuje. Czy w takim razie powinnam dokończyć blister i zrobić 7-dniową przerwę? Następna miesiączka powinna być za 6 dni. Dodam że miesiąc temu odbyłam stosunek i planowałam w najbliższym czasie znowu współżyć czy są jakieś przeciwwskazania w tej sytuacji?
KOBIETA, 22 LAT 8 miesięcy temu

Podróż samolotem w czasie ciąży

Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem? A jeśli tak to, w którym trymestrze jest to najbezpieczniejsze? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

proszę trzymać się wytycznych ginekologa, nie sądzę, żeby miała Pani powody do obaw. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występuje miesiączka w dosłownym znaczeniu tego słowa. Siedmiodniowa przerwa w zażywaniu pigułek antykoncepcyjnych powoduje spadek hormonów we krwi, a to wywołuje krwawienie, nazywane krwawieniem z odstawienia. Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-przy-braniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Choć tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj wpływają na uregulowanie gospodarki hormonalnej, co w efekcie sprawia, że krwawienia pojawiają się z dużą regularnością, to możliwe są odstępstwa od normy – w tym krwawienia śródcykliczne, a nawet brak krwawienia w danym miesiącu. Niewykluczone, że za kilka dni pojawi się u Pani krwawienie z odstawienia – w normalnej, typowej postaci. Natomiast może być i tak, że w tym cyklu już go nie będzie. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-w-trzecim-tygodniu-brania-tabletek-antykoncepcyjnych-czy-ochrona-jest-utrzymana oraz w tym miejscu, powinno to rozwiać Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-okres-zaczelam-brac-tabletki-i-mam-krwawienie.

Oznacza to, że powinna Pani zażywać pigułki jak dotychczas, zgodnie z rytmem – po zakończeniu 21 tabletek hormonalnych należy rozpocząć branie pigułek placebo, zaś po 7. tabletce ponowić cały cykl z braniem kolejnych 21 tabletek z nowego blistra. Brak krwawienia z odstawienia czy też jego wcześniejsze się pojawienie nie oznacza konieczności modyfikowania trybu zażywania pigułek – wręcz przeciwnie. Tutaj o prawidłowym zażywaniu tabletek antykoncepcji hormonalnej: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Natomiast w razie gdyby podobne nieprawidłowości pojawiały się cykliczne lub towarzyszyły innym, niepokojącym objawom, proszę ponownie udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia badania i wykluczenia jakichś nieprawidłowości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy