Krwawienie w trzecim tygodniu brania tabletek antykoncepcyjnych - czy ochrona jest utrzymana?

Witam! Jestem w trakcie trzeciego opakowania tabletek antykoncepcyjnych i cały czas mam problem z nieregularnym krwawieniem, ponieważ pojawia się w trakcie brania tabletek a nie, tak jak powinno, w trakcie 7-dniowej przerwy. Po pierwszym opakowaniu krwawienie nie wystąpiło w ogóle. Ponieważ przyjmowałam tabletki regularnie o stałej porze i nie wystąpiły wymioty czy biegunka i robiłam test ciążowy (wynik negatywny), to po przerwie zaczęłam kolejne opakowanie. I tu znów niespodzianka, bo krwawienie pojawiło się na 4 tabletki przed końcem opakowania. Dobrałam opakowanie i zrobiłam przerwę w nadziei, że wszystko się unormuje. I teraz przy trzecim opakowaniu znów krwawienie pojawiło się w trzecim tyg. brania tabletek. Moje pytanie brzmi: Czy to oznacza ze te tabletki są nieodpowiednie dla mnie, bo nie trzymają cyklu? Czy antykoncepcja jest zachowana przy takim krwawieniu nie w trakcie przerwy? Może nie powinnam brać do końca tego opakowania, tylko już teraz zrobić przerwę, żeby unormować cykl?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Takie nieregularne krwawienia, szczególnie pojawiające się w trzecim tygodniu zażywania tabletek, są normalne podczas rozpoczynania stosowania antykoncepcji hormonalnej. Z czasem, podczas przyjmowania czwartego, piątego opakowania, sytuacja powinna się unormować. Od czasu do czasu może jednak dojść w przyszłości do tzw. krwawienia z przełamania, kiedy pomimo odpowiedniego stężenia hormonów we krwi, endometrium zaczyna się złuszczać przed siedmiodniową przerwą, w trakcie brania tabletek. Żeby pomóc uregulować cykl nie należy skracać opakowania przy pojawieniu się krwawienia, wręcz przeciwnie, wybrać blister do końca i zachować siedmiodniową przerwę. Te krwawienia nie powinny mieć żadnego wpływu na skuteczność stosowanej antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie!