Skąd plamienia i krew podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Mam 21 lat, tabletki biorę od 2 lat. Ostatnio przestałam robić przerwy między opakowaniami, brałam np. 3 opakowania pod rząd bez 7-dniowej przerwy. Jakiś czas temu pojawiły się u mnie plamienia z niewielką ilością krwi, brzuch boli mnie jak do okresu. Zrobiłam sobie przerwę, dostałam okres i zaczęłam brać ponownie tabletki, znowu 3 opakowania pod rząd. Ponownie dostałam plamienia i niewielkie krwawienie z bólem brzucha. Czy oznacza to, że mój organizm przyzwyczaił się do tabletek, czy może jest to reakcja na brak przerwy między opakowaniami? Czy mogę zajść w ciąże przy czymś takim? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Branie kilku opakowań tabletek bez siedmiodniowej przerwy naraża Panią na zwiększone ryzyko wystąpienia tzw. krwawień z przełamania, kiedy pomimo odpowiedniego poziomu hormonów płciowych dochodzi do złuszczania się błony macicy, na skutek jej przerostu. Myślę, że dobrym pomysłem będzie robienie częściej przerw siedmiodniowych. Jeżeli chce Pani zajść w ciążę, to oczywiście należy odstawić tabletki. Występowanie krwawień z przełamania nie świadczy o zakłóceniu działania antykoncepcyjnego tabletek.

Pozdrawiam serdecznie!