Od kiedy jestem chroniona przy tych tabletkach?

Lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne elin i zalecił brać 1 dnia miesiączki. Mam bardzo nieregularne okresy dlatego wzięłam pierwsza tabletkę w środku cyklu, ponieważ miesiączka nadal nie wystąpiła. Czy jeśli zażyje 21 tabletek to krwawienie wystąpi w 7dniowej przerwie? Od kiedy jestem chroniona i nie muszę stosować dodatkowych zabezpieczeń?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tradycyjny algorytm zażywania tabletek antykoncepcyjnych zakłada, że pierwszą tabletkę przyjmuje się w 1. dniu cyklu (to jest w 1. dniu krwawienia) – wówczas o pełnej ochronie przed ciążą można mówić już od pierwszego dnia. W przypadku gdy tabletka zostanie zażyta w kolejnym dniu cyklu (między 2. a 5.) zaleca się zastosowanie dodatkowej metody ochrony przed ciążą przez kolejne 7 dni. Odsyłam do odpowiedzi na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zaczac-brac-tabletki-antykoncepcyjne-w-dowolnym-dniu-cyklu.

Natomiast w przypadku rozpoczęcia zażywania tabletek antykoncepcji hormonalnej pomimo braku miesiączki musi się Pani liczyć z koniecznością zastosowania dodatkowej ochrony przez cały pierwszy cykl (wraz z siedmiodniową przerwą). Proszę zapoznać się z odpowiedzią na pytanie pod tym adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-czy-mozna-zaczac-je-brac-w-polowie-cyklu. Producent leku Elin dopuszcza zastosowanie go od 1. lub między 2. a 5. dniem cyklu, co oznacza, że nie powinna Pani rozpoczynać terapii hormonalnej w dowolnym momencie – dlatego też trudno określić konsekwencje takiego sposobu przyjmowania pigułek.

Z tego powodu niewykluczone są pewne odstępstwa od normy wskutek zażywania pigułek. Może u Pani pojawić się krwawienie z odstawienia podczas siedmiodniowej przerwy, ale niekoniecznie – może wystąpić później lub wcale. Niestety nie sposób tego przewidzieć. Proszę zapoznać się z ulotką producenta – określa w niej działania niepożądane.

Więcej o prawidłowym zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.