Jak postępować z tymi tabletkami antykoncepcyjnymi?

Witam opiszę sytuację od nowa zaczęłam brać pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych slinda przed okresem ,bo mi się opóźniał 8 dni , test ciążowy wyszedł negatywny . Czy jestem.chronia już teraz czy dopiero od drugiego blistra ?A jeśli po pierwszym opakowaniu Slindy nie dostanę okresu to brać dalej nowe opakowanie czy zrobić przerwę i poczekać na okres ? Bo niewiem czy będę wtedy już chroniona ? W trakcie brania pierwszego opakowania przy12 tabletce dostałam plamienia jak będzie z ochroną i kontynuować to opakowanie dalej ? Czy będę dopiero chroniona od drugiego opakowania ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno być przyjmowane od pierwszego dnia cyklu, czyli pierwszego dnia miesiączki. Wówczas ochrona jest natychmiastowa.

Jeżeli natomiast kobieta rozpoczyna przyjmowanie tabletek w dowolnym dniu cyklu, to pigułki nie zadziałają od razu. Należy więc stosować dodatkowego zabezpieczanie (np. w formie prezerwatywy) przez co najmniej tydzień. Niektórzy specjaliści dla zwiększenia bezpieczeństwa zalecają stosowanie prezerwatywy przez całe opakowanie, co oznacza, że pełną skuteczność można zyskać dopiero przy drugim opakowaniu.

Producent tabletek informuje, że podczas stosowania tabletek Slinda może, ale nie musi pojawiać się krwawienie. Mimo to należy przyjmować tabletki bez robienia żadnych przerw.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-antykoncepcje-hormonalna-stosuje-sie-od-pierwszego-dnia-miesiaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-ktorym-dniu-cyklu-zaczac-brac-tabletki-antykoncepcyjne, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zaczac-brac-tabletki-antykoncepcyjne-w-dowolnym-dniu-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.