Czy na tym etapie jestem w pełni chroniona?

Dzień dobry, biorę tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily od 13 dni, zaczęłam w 3 dniu okresu. Czy na tym etapie już mam pełną ochronę przed ciążą? Dziś w nocy uprawiałam seks bez prezerwatywy i rano tak samo. Czy powinnam wziąć tabletkę dzień po? Jeśli tak, to byłaby ona skuteczna po 2 odbytych stosunkach bez prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno rozpocząć się pierwszego dnia cyklu, czyli w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego.

Producenci dopuszczają jednak możliwość rozpoczęcia blistra między 2. a 5. dniem cyklu pod warunkiem zastosowania dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci prezerwatywy przez okres jednego tygodnia. Po tym czasie, a więc w 8. dniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych osiągnięta jest skuteczna ochrona.

Skoro więc przyjmuje Pani pigułki antykoncepcyjne od 13 dni, to jest już Pani całkowicie chroniona i nie ma konieczności stosowania antykoncepcji awaryjnej (tabletki dzień po).

Odpowiedzi na podobne pytania naszych użytkowników znajdzie Pani pod adresami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-tabletka-antykoncepcyjna-przyjeta-w-3-dniu-cyklu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-zaczac-brac-tabletki-antykoncepcyjne-od-trzeciego-dnia-cyklu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-przyjmowania-tabletek-w-drugi-dzien-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.