Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 5 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna przyjęta w 3. dniu cyklu

Witam, Jestem w bardzo niepokojącej sytuacji. Trzy dni temu zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne, a ponieważ biorę je pierwszy raz, nie wiedziałam, kiedy mam przyjąć pierwszą tabletkę. Wzięłam ją zaraz po zakończeniu miesiączki, a po paru dniach przeczytałam, że pierwszą tabletkę powinno się przyjąć w pierwszy dzień miesiączki. Chciałam się dowiedzieć, czy kiedy zaczęłam przyjmować je w inny dzień, to czy działają one tak, jak powinny? Bardzo proszę o odpowiedź, będę bardzo wdzięczna. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek (co nie oznacza tu 8. dnia cyklu!) osiąga się skuteczną antykoncepcję.

Jeśli zaczęła Pani zażywać tabletki później niż 5 dnia cyklu, to do końca tego cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję. Proszę stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywa) przez cały ten cykl, podczas 7-dniowej przerwy i najlepiej przez 7 pierwszych dni nowego opakowania. Proszę koniecznie przeczytać ulotkę od deski do deski.

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy