Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 4 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy w odpowiednim czasie wzięłam pierwszą tabletkę?

Mam 17 lat. Niedawno zaczęłam brać (15 marca, dzień po okresie) swoje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Czy w odpowiednim momencie zaczęłam je brać i czy zapewnią mi zabezpieczenie? Jeżeli tak, to po jakim czasie przyjmowania?

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam! 

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję. Jeśli rozpoczęła Pani zażywanie tabletek później niż 5. dnia cyklu, to  to do końca tego cyklu (oraz podczas 7-dniowej przerwy) nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję. Proszę stosować np. prezerwatywę. Powinna Pani DOKŁADNIE przeczytać ulotkę leku, który Pani zażywa!!! Błędy w zażywaniu tabletek mogą być przyczyna "wpadki"!

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy