Czy mogę rozpocząć zażywanie tabletek 7-8 dnia cyklu?

Witam, chciałam zapytać, czy mogłabym rozpocząć zażywanie tabletek 7-8 dnia cyklu, a nie jak powinnam 1? Miesiączkowanie zaczęłam 6 dni temu, ale nie miałam możliwości wtedy zażyć tabletek. Czy mogę nie czekać do kolejnego cyklu miesiączkowego i zacząć zażywać je np. 8 dnia cyklu? Jak to wpływa na mój organizm i czy zabezpieczenie będzie równie skuteczne? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję. Jeśli zacznie Pani zażywać tabletki z tygodniowym opóźnieniem (czyli nie 1., a 8. dnia cyklu), to do końca tego cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję. Proponuję poczekać ze stosowaniem pigułek do następnej miesiączki.

Pozdrawiam!