Jak mam przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Miesiączkowałam od 8 do 13, pierwszą tabletkę wziełam dzień po okresie, czyli 15. Od tamtej pory biorę je regularnie o ustalonej, jednakowej porze... Teraz już wiem, że wziełam je w nieodpowiednim czasie i że nie zapewnia mi zabezpieczenia... Jak mam dalej postępować? Czy mam dokończyć ten blister tabletek, zrobić siedmiodniową przerwę i rozpocząć następny blister? Czy to da mi zabezpieczenie i jeśli tak, to kiedy? Co mam dalej robić? Proszę o dokładne wskazówki... Pozdrawiam...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję.

Jeśli zaczęła Pani zażywać tabletki później niż 5. dnia cyklu, to do końca tego cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję. W takiej sytuacji najlepiej będzie stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywa) do końca cyklu, podczas 7-dniowej przerwy i najlepiej w ciągu pierwszych 7 dni nowego cyklu. Jeśli podczas zażywania tabletek, które, jak ustaliliśmy, prawdopodobnie nie chronią Pani przed ciążą w tym cyklu, współżyła Pani bez prezerwatywy, to przed rozpoczęciem drugiego opakowania proszę wykluczyć ciążę (np. test ciążowy).

Pozdrawiam!