Od kiedy działają tabletki antykoncepcyjne i od kiedy jestem zabezpieczona?

Witam! Dopiero będę zaczynać po raz pierwszy tabletki i interesuje mnie, od którego momentu będę zabezpieczona. Lekarz mi nic nie powiedział. W ulotce pisze, że trzeba przyjać tabletke 1 dnia okresu, natomiast w chwili przyjęcia tabletki 2 do 5 dnia okresu przez tydzień trzeba jeszcze dodatkowo się zabezpieczać. Spotkałam się z różnymi stwierdzeniami, że po 1 tabletce, po 7 dniach, a nawet po dopiero calym opakowaniu jest się zabezpieczonym... Więc kiedy?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu, należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję. Przy zażywaniu pigułek zgodnie z algorytmem jest Pani zabezpieczona również podczas 7- dniowej przerwy między opakowaniami.

Pozdrawiam!