Czy tabletki można brać po okresie?

Witam. Chciałam zapytać, czy jest możliwość, żeby tabletki zadziałały 5 dni po okresie? Slyszałam, że jak wezmę teraz (5 dni po), to będę musiała zabezpieczać się dodatkowo przez nastepne 7-10 dni. Czy to prawda? Jeżeli tak, to mam tę tabletkę przyjmować codziennie ?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki, który oznacza pierwszy dzień cyklu - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję.

Jeśli zacznie Pani zażywać tabletki 5 dni po okresie , czyli np. 10, a nie 1. dnia cyklu, to do końca tego cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję. W takim wypadku należałoby się dodatkowo zabezpieczać przez cały cykl (28 dni) oraz najlepiej jeszcze przez 7 pierwszych dni nowego cyklu. To już chyba lepiej poczekać z tymi pigułkami na kolejną miesiączkę, prawda...?

Ten czas może Pani poświęcić na zapoznanie się z zasadami zażywania pigułek antykoncepcyjnych (ulotka dołączona do pigułek, artykuł) - ich skuteczność jest wysoka, ale tylko wtedy, gdy się wie, jak je stosować!!!

Pozdrawiam!