Wcześniejszy okres a tabletka "72 godziny po". Kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne?

29 listopada wzięłam tabletki po stosunku. Okres powiennam dostac 8 grudnia, a dostałam dzisiaj... i tu mam problem... bo mam zacząć od tego miesiąca brać tabletki antykoncepcyjne, ktore, jak wiadomo, zaczyna się brać w pierwszy dzień okresu. Nie wiem, czy zacząć je brać dzisiaj... bo może to tylko plamianie po tabletkach, bo okres miałam regularnie co 31 dni. Mógł mi się rozregulować? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletka "72 godziny po" to końska dawka hormonów, która może rozregulować cykl miesięczny kobiety nawet na kilka miesięcy. Dlatego w miarę możliwości, należy unikać jej stosowania. Jednak jak wiadomo - czasami nie ma wyjścia...

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek (co nie oznacza tu 8. dnia cyklu!) osiąga się skuteczną antykoncepcję.

Pozdrawiam!