Pierwsza tabletka w niewłaściwym terminie

Pierwszą tabletkę zażyłam w pierwszych dniach cyklu, ale po dwóch dniach krwawienie ustało. Obawiam się, że nie był to okres, tylko krwawienie spowodowane zażyciem tabletki antykoncepcyjnej "po" dwa tygodnie wcześniej. Niestety, mam problem z osobistą wizytą u lekarza w ciągu najbliższych 2 miesięcy, więc proszę o poradę, czy w przypadku jeśli nie były to pierwsze dni cyklu, czy wpłynie to niekorzystnie na moje zdrowie albo na skuteczniość tabletek?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nasilenie krwawienia miesięcznego może ulec osłabieniu pod wpływem hormonów zawartych w tabletkach, więc opisane krwawienie mogło być miesiączką, ale rzeczywiście w Pani przypadku można mieć wątpliwość co do tego. Najlepiej byłoby, gdyby skonsultowała się Pani ze swoim lekarzem, ale jeśli nie ma Pani takiej możliwości w najbliższym czasie, to "najbezpieczniej" będzie potraktować to krwawienie jako skutek uboczny tabletki "72 godziny po" i uznać, że najprawdopodobniej zażywanie tabletek rozpoczęto w środku cyklu.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję. Jeśli zacznie się zażywać tabletki później niż 5. dnia cyklu, to do końca tego cyklu nie można liczyć na skuteczną antykoncepcję i należy zabezpieczać się dodatkowo (prezerwatywa) przez cały cykl oraz podczas 7-dniowej przerwy po opakowaniu. Rozpoczęcie opakowania w środku cyklu nie ma szczególnie negatywnych skutków zdrowotnych - po prostu ochrona przed ciążą nie jest wystarczająca.

Pozdrawiam!