Czy rozpoczęcie przyjmowania tabletek ostatniego dnia okresu daje 100% bezpieczeństwa?

Witam, mam 17 lat. Dziś zaczęłam 3 opakowanie tabletek. Moją pierwszą tabletkę przyjęłam 5 (ostatniego) dnia okresu. Od tamtej pory tabletki biorę regularnie, jednak cały czas boję się, że jeśli nie zaczęłam ich brać od 1 dnia okresu, tak, jak większość dziewczyn, to czy moja antykoncepcja nie jest skuteczna? Od której tabletki jestem w pełni zabezpieczona po 7-dniowej przerwie na okres? I czy podczas owej przerwy na menstruację, stosunek przerywany jest bezpieczny? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek (co nie oznacza tu 8. dnia cyklu!) osiąga się skuteczną antykoncepcję. Jeśli zacznie Pani zażywać tabletki z tygodniowym opóźnieniem (czyli nie 1., a 8. dnia cyklu), to do końca tego cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję.

Jeśli tabletki są zażywane zgodnie z instrukcją, to kobieta jest zabezpieczona przed ciążą także podczas 7-dniowej przerwy i nie musi stosować dodatkowej formy antykoncepcji.

Zażywała Pani tabletki nieprawidłowo (bo rozumiem, że nie stosowała Pani dodatkowej formy antykoncepcji przez pierwsze 7 dni?), więc istnieje ryzyko ciąży. Proszę zacząć stosować dodatkową formę antykoncepcji (prezerwatywa) do końca tego opakowania oraz podczas 7-dniowej przerwy i przez 7 dni stosowania pigułek z nowego opakowania (czyli od teraz aż do momentu zażycia ósmej pigułki z drugiego opakowania). Przed rozpoczęciem nowego opakowania powinna Pani wykluczyć ciążę (test ciążowy, wizyta u lekarza).

Pozdrawiam!