Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 7 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy rozpoczęcie przyjmowania tabletek ostatniego dnia okresu daje 100% bezpieczeństwa?

Witam, mam 17 lat. Dziś zaczęłam 3 opakowanie tabletek. Moją pierwszą tabletkę przyjęłam 5 (ostatniego) dnia okresu. Od tamtej pory tabletki biorę regularnie, jednak cały czas boję się, że jeśli nie zaczęłam ich brać od 1 dnia okresu, tak, jak większość dziewczyn, to czy moja antykoncepcja nie jest skuteczna? Od której tabletki jestem w pełni zabezpieczona po 7-dniowej przerwie na okres? I czy podczas owej przerwy na menstruację, stosunek przerywany jest bezpieczny? Pozdrawiam

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek (co nie oznacza tu 8. dnia cyklu!) osiąga się skuteczną antykoncepcję. Jeśli zacznie Pani zażywać tabletki z tygodniowym opóźnieniem (czyli nie 1., a 8. dnia cyklu), to do końca tego cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję. 

Jeśli tabletki są zażywane zgodnie z instrukcją, to kobieta jest zabezpieczona przed ciążą także podczas 7-dniowej przerwy i nie musi stosować dodatkowej formy antykoncepcji. 

Zażywała Pani tabletki nieprawidłowo (bo rozumiem, że nie stosowała Pani dodatkowej formy antykoncepcji przez pierwsze 7 dni?), więc istnieje ryzyko ciąży. Proszę zacząć stosować dodatkową formę antykoncepcji (prezerwatywa) do końca tego opakowania oraz podczas 7-dniowej przerwy i przez 7 dni stosowania pigułek z nowego opakowania (czyli od teraz aż do momentu zażycia ósmej pigułki z drugiego opakowania). Przed rozpoczęciem nowego opakowania powinna Pani wykluczyć ciążę (test ciążowy, wizyta u lekarza).

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy