Czy przerwa jest konieczna?

Mam problem, ponieważ jutro jest 4 dzień cyklu, a chciałabym wtedy rozpocząć opakowanie (po 3-miesięcznej przerwie w braniu tabletek). Niestety, wtedy okres wypadłby w sylwestra, czego bardzo bym nie chciała, ponieważ mój chłopak przyjeżdża wtedy z zagranicy i chcielibyśmy spędzić tę noc romantycznie, we dwoje ;) I tu pojawia się pytanie: czy muszę koniecznie robić 7-dniową przerwę? Mam jeszcze jedno pytanie: gdybym zaczęła brać tabletki za tydzień, czy byłabym zabezpieczona dopiero od następnego opakowania? Co by było, gdybym w takiej sytuacji nie zrobiła 7-dniowej przerwy? Z góry dziękuję za odpowiedź:)

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek (co nie oznacza tu 8. dnia cyklu!) osiąga się skuteczną antykoncepcję. Jeśli zacznie Pani zażywać tabletki później niż 5. dnia cyklu, to do końca tego cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję.

Ta 7-dniowa przerwa jest potrzebna, ale od czasu do czasu (z powodów osobistych lub zdrowotnych, np. zabieg na drogach rodnych) można ją pominąć, i zażyć jedno opakowanie po drugim (aby nie wystąpiło krwawienie). Najlepiej jest to zrobić w porozumieniu z lekarzem. Nie należy nadużywać tej możliwości zbyt często.

Pozdrawiam!