Rozpoczęcie przyjmowania tabletek w drugi dzień okresu

Mam 22 lata, postanowiłam zacząć brać tabletki antykoncepcyjne dla własnego konfortu psychicznego:) Lekarz przepisał mi tabletki Q**** które są stosunkowo krótko na rynku (około roku) Są to moje pierwsze tabletki. Moje pytanie nawiązuje do prawidłowego rozpoczęcia przyjmowania 1. tabletki, mam małe wątpliwości, czy dobrze rozpoczęłam przyjmowanie. Mianowicie Lekarka powiedziała, że mam przyjąć pierwszą tabletkę w pierwszym dniu miesiączki. Jednak dostałam w piątek późnym wieczorem lekkiego planienia, nie uznalam tego jeszcze za okres więc nie przyjełam tabletki. Normalnego krwawienia dostałam na drugi dzien około godziny 16.00, tabletkę wzięłam dopiero kolo 20.20. Wcześniej nie miałam możliwości. Moje pytanie brzmi, czy mimo tego jednodniowego opóżienia (jeśli to małe plamienie możaby uznać za pierwszy dzień mojego cyklu?) jestem zabiezpieczona, jeśli zażyłam tabletkę dopiero następnego dnia? Czy może zabezpieczenie jest pełne od 7. lub 9. dnia? Albo może pełne zabezpieczenie będę miała dopiero przy drugim opakowaniu? Dodam, że obecnie jestem na 13. tabletce pierwszego opakowania, nie współżyłam jeszcze bez zabezpieczenia, ale chciałabym zacząć, ale do tego potrzebuję pewności, czy jestem w takim przypadku zabezpieczona. Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki antykoncepcyjne zapewniają pełną ochronę przed ciążą, jeśli rozpoczyna się pierwsze opakowanie pierwszego dnia cyklu. W Pani przypadku plamienie mogło oznaczać pierwszy dzień. Niektórzy producenci dopuszczają jednak rozpoczęcie opakowania między 2. a 5. dniem cyklu. W tym przypadku konieczne jest jednak dodatkowe zabezpieczenie przez tydzień. Jako, że jest Pani aktualnie przy 13 tabletce, to ochrona jest pełna niezależnie od tego, w którym dniu cyklu rozpoczęła Pani stosowanie tego opakowania.