Czy właściwie rozpoczęłam cykl przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Czy dobrze zażywam tabletki antykoncepcyjne? Lekarz przepisał mi je w celu wyregulowania miesiączek, ponieważ moje cykle trwają 40 dni.  Kazano mi przyjąć pierwszą tabletkę 14-tego w czasie spodziewanej miesiączki. Zrobiłam też przerwę z odstawienia. Wystąpiły plamienia, okres trwał 4 dni. Zastanawiam się czy na prawdę jestem zabezpieczona? W drugim dniu plamienia wraz z krwią wyszedł ze mnie skrzep przypominający kawałek mięsa. Proszę o pomoc,  ponieważ się bardzo martwię!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu miesiączki. Jeżeli rozpoczęcie przyjmowania tabletek nastąpi w innym dniu nie można liczyć na pełne ich działanie antykoncepcyjne. Ale już podczas przyjmowania tabletek z drugiego opakowania nie wymaga Pani dodatkowego zabezpieczenia.
Krwawienie często przebiega z obecnością skrzepów. Jeżeli nie jest ono nasilone to nie ma powodów do niepokoju.
Pozdrawiam