Czy to możliwe, że stres zaburzył mój cykl miesiączkowy?

Dzień dobry, od 3 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Dziś i przez następne 3 dni zgodnie z blistrem będę przyjmować placebo. Według aplikacji mój cykl trwa już 35 dni, a okres spóźnia mi się o 7 dni. Wczoraj zrobiłam test ciążowy i wyszedł negatywny. Przez ostatni miesiąc byłam wprawdzie bardzo zestresowana, ale czy to możliwe, żeby stres aż tak zaburzył mój cykl? Czy powinnam się udać do ginekologa, kiedy okres będzie mi się spóźniał więcej niż 10 dni? Będę bardzo wdzięczna za poradę. Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

3 miesiące, czy też 3 pełne cykle to czas, w którym organizm powinien dostosować się i przyzwyczaić do tabletek antykoncepcyjnych. Ponieważ stanowią one ingerencję w gospodarkę hormonalną, to bardzo często na początku zażywania pigułek mają miejsce różnego rodzaju działania niepożądane objawiające się dolegliwościami bólowymi, ale też tzw. plamieniami acyklicznymi.

Co do Pani miesiączki, to krwawienie podczas zażywania pigułek jest wywołane sztucznie przez ich odstawienie na okres 4 dni, kiedy zażywa Pani tabletki placebo (czyli tabletki, które nie zawierają substancji czynnej). W organizmie spada poziom hormonów, a w odpowiedzi na to pojawia się krwawienie – zazwyczaj powinno zacząć się między 2. a 4. tabletką placebo. Być może Pani wątpliwości rozwieje ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-tabletek-antykoncepcyjnych.

Jeżeli prawidłowo przyjmuje Pani pigułki to oznacza, to, że Pani cykl trwa obecnie 24 dni (a nie 35) i przez najbliższe 4 dni będzie Pani zażywać pigułki placebo, aż do 28. dnia cyklu. W tym czasie powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, lecz bywają wyjątki od tej reguły i zdarza się, że w danym cyklu krwawienie z odstawienia nie pojawia się w ogóle. Nie świadczy to o niczym niepokojącym, a tabletki należy przyjmować nadal zgodnie ze schematem. Po 4 tabletkach placebo powinna Pani sięgnąć po nowy blister tabletek antykoncepcyjnych, by rozpocząć cykl na nowo.

Być może pomocny okaże się ten artykuł, zachęcam do wnikliwej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.