Czy to faktycznie jest normalna reakcja organizmu?

Witam mój problem polega na tym , że mając 45 lat pierwszy raz zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne , ,zaczynając od pierwszego dnia miesiączki , pierwszy raz okres wydłużył mi się albo mi tak się zdawało bo przez prawie tydzień miał plamienie krwią , czternadtego dnia od zaczęcia brania tabletek miałam stosunek , w trzecim tygodni pojawiły mi się dziwne objawy tzn. Plamienie ustąpiło ale przez 4 dni miałam podwyższoną temperaturę do 37,4 całkowity brak apetytu mdłości i napady gorąca oraz nachodzące osłabienie , wpadł w panikę że może zaszłam w ciążę i kupiłam testy ciążowe , okres mi się spóźnia o dwa dni,testy negatywne ,dziś zaczęłam brać tabletki placebo . Czy to normalna reakcja , czy powinnam się obawiać że coś nie tak i iść fo lekarza ?
KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu

Dzieci palących matek

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli tabletki antykoncepcyjne stosuje Pani zgodnie z ulotką, pamiętając o tym, by nie pomijać, nie mylić pigułek i zażywać je punktualnie, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. W przypadku rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej podczas 1. dnia cyklu jest Pani chroniona od samego początku, zatem ryzyko „wpadki” jest niewielkie (0,2-0,5 wg wskaźnika Pearla). O tym jak prawidłowo stosować doustną antykoncepcję hormonalną przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Dolegliwości takie jak plamienia, wahania nastroju, mdłości, bóle brzucha i wiele innych są stosunkowo częstymi skutkami ubocznymi zażywania pigułek antykoncepcyjnych – powinny ustąpić z biegiem czasu, w przeciwnym wypadku warto skonsultować się z ginekologiem. Może on podjąć decyzję o zmianie pigułek – jest to zupełnie naturalne. Tutaj więcej o działaniach niepożądanych antykoncepcji hormonalnej: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Co do miesiączki, to podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych menstruacja nie występuje, podobnie jak owulacja – mówimy zatem o krwawieniu z odstawienia, które teoretycznie powinno pojawić się ok. 3.-4. dnia od rozpoczęcia tabletek placebo. Przez kilka pierwszych cykli od momentu rozpoczęcia stosowania hormonów możliwe są zaburzenia w postaci plamień, nieregularnych krwawień lub nawet ich braku w danym cyklu.

Wszystko wskazuje na to, że nie ma Pani powodu do obaw, lecz jeżeli w najbliższych tygodniach sytuacja nie unormuje się, a Pani nadal będą doskwierały bóle, mdłości i inne przykre dolegliwości, proszę skontaktować się z ginekologiem.

Więcej przydatnych informacji dotyczących tabletek antykoncepcyjnych znajdzie Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty