Czy byłam już wtedy zabezpieczona?

Witam. Mam obawy, ponieważ rozpoczęłam branie tabletek antykoncepcyjnych w czasie plamień przed miesiączką (1 max 2 dni) później pojawiła się już miesiączka tylko skąpsza. I współżyłam w 13 dniu brania tabletek. Czy byłam już zabezpieczona?
KOBIETA, 21 LAT około miesiąca temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno być rozpoczęte pierwszego lub drugiego dnia cyklu – wówczas właśnie pełną skuteczność ochrony antykoncepcyjnej osiąga się już od pierwszego dnia stosowania pigułek i od pierwszej tabletki antykoncepcyjnej.

O tym, jak zażywać tabletki antykoncepcyjne, by były skuteczne, przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Natomiast, jeśli w wyniku pomyłki pierwszą tabletkę hormonalną zażyła Pani na dzień lub dwa przed okresem, ale wówczas gdy występowały plamienia, to prawdopodobnie nie miało to żadnego negatywnego wpływu na skuteczność antykoncepcji. Z oczywistych względów jednak wskazane jest zastosowanie dodatkowej metody – w postaci prezerwatywy – do końca blistra.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy