Czy byłam już wtedy zabezpieczona?

Witam. Mam obawy, ponieważ rozpoczęłam branie tabletek antykoncepcyjnych w czasie plamień przed miesiączką (1 max 2 dni) później pojawiła się już miesiączka tylko skąpsza. I współżyłam w 13 dniu brania tabletek. Czy byłam już zabezpieczona?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno być rozpoczęte pierwszego lub drugiego dnia cyklu – wówczas właśnie pełną skuteczność ochrony antykoncepcyjnej osiąga się już od pierwszego dnia stosowania pigułek i od pierwszej tabletki antykoncepcyjnej.

O tym, jak zażywać tabletki antykoncepcyjne, by były skuteczne, przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Natomiast, jeśli w wyniku pomyłki pierwszą tabletkę hormonalną zażyła Pani na dzień lub dwa przed okresem, ale wówczas gdy występowały plamienia, to prawdopodobnie nie miało to żadnego negatywnego wpływu na skuteczność antykoncepcji. Z oczywistych względów jednak wskazane jest zastosowanie dodatkowej metody – w postaci prezerwatywy – do końca blistra.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.