Czy moja ochrona była zachowana?

Mam swoje pierwsze tabletki antykoncepcyjne, zażyłam pigułkę 2 dnia o 20:45 ( w poniedziałek) , ponieważ w niedzielę wieczorem dostałam lekkiego plamienia o godzinie 21, nie wiedziałam czy ją zażywać czy nie. Pełnego krwawienia dostałam w nocy. Przez kolejne 7 dni zabezpieczalam sie, tabletki biorę regularnie o tej samej porze (20:45), brak wymiotów, biegunek, antybiotyków itp. W 8 dniu rano współżyłam bez dodatkowego zabezpieczenia Czy ochrona została zachowana?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie, by od razu zyskać pełną ochronę antykoncepcyjną, zażywanie pigułek należy rozpocząć 1. dnia cyklu, czyli pierwszego dnia krwawienia menstruacyjnego, a nie plamienia poprzedzającego miesiączkę.

O tym, jak prawidłowo zażywać tabletki antykoncepcyjne może Pani przeczytać w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Dlatego też wszystko wskazuje na to, że prawidłowo zastosowała się Pani do zasad stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej i pełna ochrona została zachowana. Proszę pamiętać, że w przypadku najbardziej popularnych tabletek dwuskładnikowych ewentualne opóźnienie w zażyciu pigułki może wynosi 12 godzin, stąd też Pani obawy nie są uzasadnione.

O spóźnionej lub zapomnianej pigułce i ewentualnych konsekwencjach pominięcia tabletki przeczyta Pani w materiale dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.