Czy te krople mogą mieć one wpływ na zachowanie ochrony, czy powinnam się dodatkowo zabezpieczać?

Witam, Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Vines. W 4 dniu przyjmowania tabletek placebo, wypiłam jednorazowe krople żołądkowe z dziurawcem. Chciałabym spytać czy mogą mieć one wpływ na zachowanie ochrony, czy powinnam się dodatkowo zabezpieczać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

działanie antykoncepcji hormonalnej nie zostało osłabione, natomiast proszę pamiętać, by przy zażywaniu pigułek hormonalnych unikać leków, naparów czy suplementów diety zawierających dziurawiec. Zioło to zawiera hyperforynę, pobudzającą wątrobę, co oznacza, że zażywane leki mogą być szybciej metabolizowane i usuwane z organizmu. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dziurawiec-zwyczajny-opis-schorzenia-zoladka-kamica-stres.

Wskutek tego stężenie hormonów we krwi może być niższe, co może spowodować wystąpienie owulacji. Proszę również pamiętać, by pigułki antykoncepcyjne zażywać w odpowiednim odstępie czasowym (min. 2-3 godziny), by nie zaburzyć procesu wchłaniania hormonów do krwiobiegu.

O tym, co może wpływać negatywnie na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej przeczyta Pani w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.